czwartek, 8 stycznia 2015

Świadomość a aktywacja

Jak często w ciągu każdego dnia jesteś świadomy tego co właśnie robisz lub co się z Tobą dzieje?
A ile rzeczy robisz automatycznie? Wkładasz klucze w tę samą przegródkę w torebce, gdzie zawsze, a potem nie pamiętasz czy je włożyłeś...
Idziesz na pamięć tą samą drogą, wsiadasz do autobusu, patrzysz na ludzi, ale ich nie widzisz...
Przychodzisz do pracy, robisz sobie kawę, przecież musisz się obudzić, inaczej nie zaskoczysz...
Koleżanka nie mówi Ci cześć, bo też jeszcze nie zaskoczyła...
- Sorry - podnosi głowę - Nie zauważyłam Cię, ja rano jestem jak zombie...
- Spoko, ja też - odpowiadasz.
Jak zombie... Jest taki film, niezbyt mądry, o zombiakach właśnie... "Wysyp żywych trupów". Ludzie rano do pracy jadą i niczym się nie różnią od owych sztywnych, acz ruszających się... Ten sam wyraz twarzy, tępy, nieobecny, puste spojrzenie... Zasada bezwładności działa, wszyscy chodzą równo z autobusem... Czy też na przekór jemu, nieważne, wiecie o co chodzi... On hamuje, Ty do przodu, on w prawo, Ty w lewo... Czyli na opak jednak...


To się nazywa "życie na standbaju". Aktywacja. Robisz automatycznie to i owo, ale tak naprawdę nie wiesz co robisz. Jesteś maszyną, automatem. Funkcjonujesz na zasadzie odruchów bezwarunkowych i zachowań wyuczonych. Patrzysz, ale nie widzisz. Idziesz, i owszem, nie potykasz się, omijasz przeszkody. Ale nic ponadto... Patrzysz dwojgiem niewidzących oczu.
Świadomość jest zupełnie inna, widzi tysiącem oczu intuicji, przeczuwa co się wydarzy, nic jej nie zaskoczy.Wie, płynie, zawczasu skręca, zanim przeszkoda się pojawi. Na pewno były momenty, kiedy tak odczuwałeś. Fajnie było, prawda? To postaraj się, aby były tych momentów coraz więcej i więcej. Aż wejdzie Ci to w krew i zawsze będziesz świadomy.
Znasz powiedzenie "mieć oczy dookoła głowy"? Na przykład, kiedy starasz się upilnować bardzo ruchliwe dziecko, albo musisz uważać za kierownicą. W stanie aktywacji to niemożliwe, choć bardzo się starasz. Jesteś spięty, zestresowany, wszystko Cię boli. W stanie świadomości to dzieje się samo. Złapiesz to dziecko za rękę, ledwo tylko pomyśli, że chce uskoczyć w bok. Przewidzisz, że kierowca przed Tobą przyhamuje, zanim zobaczysz światła stopu.
Do życia trzeba się w pełni zalogować - jak to fajnie napisała Kaśka N.
Zaloguj się :-) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz